Pomysł na stworzenie krzyża z sercem – symbolu, który będzie wyrażał charyzmat Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, zrodził się pośród niemieckich sercanów. Przygotowywali się oni do organizacji dużego spotkania dla młodzieży w 1978 roku w Handrup: „Szukaliśmy wówczas jakiegoś wspólnego logo, łatwo wpadającego w oko znaku rozpoznawczego, który mógłby identyfikować młodzież przyjeżdżającą na te spotkania, i który można by mieć zawsze przy sobie. Wiedzieliśmy, że powinien on wyrażać coś charakterystycznego dla naszej duchowości. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że musi on zawierać w sobie dwa istotne dla nas symbole: krzyż i serce” – opowiada ks. Heinz Faller SCJ, organizator wspomnianego spotkania. 

Treścią, jaka miała kryć się pod tym znakiem, jest ukrzyżowana Miłość, która stanowi centralne przesłanie misji Jezusa. Jezus z miłości do innych potrafił przegrać, stracić coś. Chcieliśmy, żeby ten znak o tym przypominał. Ze swoimi przemyśleniami księża sercanie zwrócili się do Alfreda Erharda, nauczyciela sztuki pracującego w Kolegium św. Sebastiana w Stegen. Opracował on kilka modeli, a wśród nich również krzyż z sercem w środku, który od razu zdobył ich akceptację.

Po pewnym czasie od wspomnianego spotkania młodzieży i kolejnych następujących po nim, podczas których krzyż sercanów rozszedł się po świecie, zaczęły docierać do pomysłodawców informacje, że – jako znak – jest on wykorzystywany przez pewien dom mody we Francji oraz znajduje się w katalogu dewocjonaliów pewnej belgijskiej firmy. Dlatego w 2012 roku został on opatentowany. Dziś wzór jest zastrzeżony i znajduje się w Europejskim Urzędzie Patentowym w Monachium.

W Polsce krzyżyk sercański również był i jest wykorzystywany przede wszystkim przez młodzież związaną ze zgromadzeniem. Krzyżyk z drewna oliwnego otrzymują uczestnicy Sercańskich Rekolekcji Młodzieżowych, a miedziany – członkowie Ruchu Sercańskiej Młodzieży. Od 2013 roku jest on również „cegiełką” wspierającą misje księży sercanów. Jego masowa produkcja i dystrybucja jest związana z akcją zbiórki starej, zniszczonej czy zdekompletowanej srebrnej i złotej biżuterii. Srebro i złoto przekazywane do Sekretariatu Misji Zagranicznych Księży Sercanów trafia do firm jubilerskich, gdzie biżuteria otrzymuje drugie życie, stając się krzyżykami sercańskimi. Zysk z ich sprzedaży przeznaczamy na budowę studni głębinowych w Czadzie i Tanzanii. 

Puste serce w środku jest wyzwaniem dla osoby, która nosi krzyżyk sercański, aby codziennie odpowiadać na miłość Jezusa. Ta odpowiedź powinna wyrażać się szczególnie w miłości bliźniego. Samo zakupienie produktów Coriss jest już aktem miłości wobec ubogich i potrzebujących ludzi, którym dajemy dostęp do czystej wody poprzez budowę studni głębinowych w Czadzie i Tanzanii.